Konserwacja klasycznych mebli – co warto wiedzieć?
Cechy charakterystyczne drewna to wytrzymałość i solidność, jednak pomimo to każdy materiał niszczenie pod wpływem czynników zewnętrznych.
Warto wiedzieć, przed czym chronić meble drewniane, by zapobiec wybrzuszaniu struktury, blaknięciu koloru, czy pękaniu. Należy również wiedzieć, że drewniane meble są podatne na wilgoć. Tych wszystkich szkód można uniknąć stosując konserwację mebli.
Jak konserwować meble? – olejowanie, lakierowanie, woskowanie
Na rynku dostępnych jest wiele środków ochronnych, dzięki którym możesz zabezpieczyć meble przed działaniem wody, oraz zbyt szybkim wnikaniem zanieczyszczeń w warstwy drewniane. Do mebli olejowanych warto wykorzystać ten środek ponownie w celu, zabezpieczenia struktury materiału.
Raz na dwa miesiące warto kompleksowo olejować meble, za pomocą pędzelka wzdłuż słojów. Czynność powtórz po dobie. Woskowanie mebli należy rozpocząć od usunięcia kurzu, a w następnej kolejności zastosować czyszczący środek z dodatkiem wosku, który stworzy na powierzchni mebla ochronną warstwę. Meble lakierowanie przecierać należy preparatem z funkcją czyszczącą na bazie wosku pszczelego, lub w trudniejszych przypadkach jak usunięcie plam, zastosować trzeba płyn do naczyń. Pamiętaj, że przy regularnym czyszczeniu, ścierasz warstwę lakieru ochronnego, dlatego należy lakier nakładać raz na jakiś czas osobiście. Najczęściej czynność dotyczy stołów drewnianych, czy krzeseł do kuchni.
Zanim wybierzesz zabieg pielęgnacyjny, zwróć uwagę z jakim gatunkiem drewna masz do czynienia. Dębowe krzesła można lakierować, oraz olejować za pomocą mieszaniny octu winnego z oliwą z oliwek. Do sosnowego gatunku drewna stosować można roztwór z wody i soku cytrynowego. Warto wiedzieć, że poprzez olejowanie można nadać inną, nową barwę koloru meblom.
Dużo bólu głowy przysparza również konserwacja mebli ogrodowych, pod tym odnośnikiem dowiesz się jak dbać o meble z ogródka: https://zainspiruj.pl/jak-dbac-o-meble-ogrodowe/.